Moja strategia zakupów ciuchów – nie wyrzucam pieniędzy!

Chciałam tylko podzielić się z wami moją strategią zakupów, od momentu podjęcia decyzji o zakupach po to, co w końcu przywiozę do domu. Najważniejsze jest to, że proces ten trwa dla mnie wiele tygodni lub więcej, dlatego nazywam go strategią, a nie tylko „zakupami”.

Inspiracja. Zdecydowałam, że chcę czegoś. Być może przeczytałam jakiś blog modowy, lub zorientowałam się, że mam lukę w swojej szafie. Ta pozycja trafia na moją listę zakupów. Moja lista zakupów jest zawsze przy mnie – napisałam ją w swoim kalendarzu. Lista ta jest specyficzna! Przykładowo pisałabym raczej „granatowy sweter z golfem” niż „sweter”. Przedmioty muszą być ważne dla mojej szafy, zanim trafią na listę (wypełnią lukę lub zastąpią zniszczony przedmiot).

Poczekaj i przemyśl decyzje. Za każdym razem, gdy się ubieram i myślę sobie:”Przydałaby mi się grafitowa spódniczka. No cóż, nałożę granatową.”, staram się pamiętać o liście. Podobnie, jeśli widzę osobę świetnie prezentującą się w znanym mi przedmiocie, to odnotowuję ją na mojej liście.

Myśl całościowo. Zazwyczaj kiedy dodaję nowy element, patrzę na resztę listy. Chociaż zazwyczaj mam całkiem dobre wyobrażenie o tym, co jest na mojej liście, czasami zapominam o czymś. To dobra okazja, by skreślić z niej rzeczy, o których już nie myślę. Być może dodałam nowy element do listy i wyeliminuję z niej stary.

Łażenie po sklepach. Jestem niezwykle wybredną kobietą. Zatem moja garderoba musi być dopasowana, wykonana z dobrego materiału i w jakiś sposób ciekawa. Dlatego lubię przeglądać sklepy, także internetowe, a także przymierzać rzeczy. Czasami uwielbiam przedmiot od razu, ale zostawiam go tam, aby móc o nim myśleć. Czasami zapominam o tym ciuchu i przechodzę dalej – jeśli o nim zapomnę, to dobrze, nie jest wartościowy. Przymierzam też ciuchy o rozmiar większe i mniejsze. Zazwyczaj szukam tylko tego, czego potrzebuję, aby uniknąć zbędnych pozycji na liście.

Czas na zakup. Kilka tygodni lub miesiąc później znajduję idealny ciuch. Być może wcześniej go przymierzałam i nie mogę go wyciągnąć z głowy. Jestem całkowicie zaangażowana w tę sprawę teraz. Zazwyczaj noszę go następnego dnia, ponieważ zastanawiałam się już nad tym, jak chcę go nosić!