Obuwie – co zrobić jeśli jest za małe czy za ciasne?

obuwie

Nadchodzi jesienna pora, a prawdopodobnie z nią nowa para butów z cholewami, idealna na chłody. Ale wszystkie przez to przeszłyśmy – trzeba rozchodzić nowe obuwie, w przeciwnym razie mogą powodować odciski i pęcherze. Zawsze jest jakiś problem – górna część cholewy jest za ciasna, lub palce są zbyt wąskie. I jak masz zrobić to idealne selfie na tle jesiennych liści, jeśli twoje buty nie są doskonałe? Można by pomyśleć, że musisz przez jakiś czas chodzić tylko w tych butach, ale to boli i nie musi się powieść. Na szczęście istnieje kilka lifehacks, aby móc nosić nowe obuwie od razu.

Jednym z najprostszych i najszybszych sposobów rozciągania nowych butów jest suszarka do włosów! Najpierw znajdź grubszą parę skarpet – może nawet kilka par w warstwach. A następnie załóż na nie te buty. Weź suszarkę i podgrzej obszary, które wymagają rozciągania przy pomocy suszarki, na najwyższym poziomie ciepła – gorąco nie powinno uszkadzać obuwia, ale prawdziwa skóra powinna stać się bardziej elastyczna w tych częściach. Napinaj i rozciągaj chronione stopy wewnątrz butów, aby rozciągnąć skórę jeszcze bardziej. Podgrzane rzeczy rozciągają się się, jeśli pamiętasz fizykę ze szkoły średniej.

obuwieAle można też użyć lodu, aby rozciągnąć buty – a raczej wodę. Znajdź szczelną plastikową torbę, która jest tak wodoszczelna, jak to możliwe i napełnij ją wodą do około połowy – i usuń powietrze z worka, wyssij je czy wypompuj. Zapakuj go w inną, plastikową torebkę dla pewności. Następnie umieść torbę wewnątrz buta i włóż go do zamrażarki. Woda zamarznie i rozszerzy się – zmuszając skórę by się ugięła. Więc umieść worek w miejscu, które chcesz rozciągnąć, wypełniając resztę buta zmiętymi gazetami.

Są też dedykowane chemikalia, które rozciągają skórę – kup je, pozwól skórze je wchłonąć i chodź w tym obuwiu. A jeśli to nie zadziała, możesz po prostu je zabrać do profesjonalnego szewca, który posiada wyspecjalizowane narzędzia i wiedzę na ten temat.